Historia LKS „Baszta” Golczewo sięga lat osiemdziesiątych. Ojcami chrzestnymi klubu byli Marian Berezowski, Kazimierz Kucharski, Tadeusz Pasterski, prezesem w latach 80-93 klubu był Ryszard Kowalski, trenerem Kazimierz Kucharski. W 1989 roku nastąpiła zmiana. Trener Kazimierz Kucharski; wraz z dziesięcioma młodymi zawodnikami przeszedł do „Gryfa” Szczecin. Wśród nich znalazło się kilku późniejszych mistrzów kraju: Jacek Hałuszko, Rafał Jaworski.

Rok później szkoleniem młodzieży w LKS „Baszta” Golczewo zajął się Jacka Kołbę. Od tego momentu zmienia się historia klubu, która zaczyna obfitować bardzo dobrymi wynikami młodzieży z nowego naboru. W „Baszcie” znalazło się także miejsce dla dziewcząt. Rok 1992 zaowocował pierwszymi w historii klubu medalami Mistrzostw Polski. Sprawczyniami tego w kategorii Juniorek na szosie były właśnie dwie damy, do tego siostry Ania i Dorota Opiła. Na początku 1994 roku w władzach klubu zaszła druga zmiana, prezesem wybrano Andrzeja Andziulewicza. W tym też czasie zawodnicy zdobyli 11 medali Mistrzostw Polski. W 2002 roku nastąpiła kolejna zmiana na stanowisko prezesa klubu wybrano Grzegorza Dyksy.

W golczewskiej „Baszcie” nie brakuje talentów, obecnie trenuje tu wielu młodych zdolnych zawodników.

Golczewo jako jedyna miejscowość w powiecie posiada kolarską sekcję.

Atmosfera życzliwości panująca w golczewskiej gminie daje powód ku temu by taki klub zawsze tu istniał.

Kolarze LKS “Baszty” Golczewo w historii klubu zdobyli 1 tytuł - Mistrza Europy, 1 tytuł – Wicemistrza Europy, 2 tytuły II Wicemistrza Europy, 17 tytułów Mistrza Polski, 26 tytułów – Wicemistrza Polski i 27 tytułów – II Wicemistrza Polski. Łącznie sportowcy naszego klubu zdobyli 70 medali Mistrzostw Polski oraz 4 medale Mistrzostw Europy.